1. feladat: Szimmetrikusan (15 pont)
Ballagásra az osztályterem egyik falát szimmetrikusan próbálták díszíteni egymás mellé elhelyezett virágokkal. Mindkét szélén ugyanolyan színű virágnak kell lennie, eggyel beljebb mindkét oldalról újra ugyanolyannak, ...Feladat:
Készíts programot, amely beolvassa a virágok számát (1<=N<=100), majd N darab virágszínt, majd kiírja, hogy kívülről befelé haladva a közepéig melyik helyeken tévesztették el a szimmetrikus díszítést! Ha a virágszín sorozat szimmetrikus, akkor a TÖKÉLETES szöveget kell kiírni.
Példa:
BEMENET KIMENET 7
PIROS SÁRGA FEHÉR FEHÉR SÁRGA KÉK1 3
2. feladat: Állatkertek (27 pont)
Egy számítógépen a dátumot és az időt az alábbiakkal adják meg:
Évszám, hónapnév, napsorszám, a nap a hét milyen napja, óra, perc, másodpercFeladat:
Készíts programot, amely beolvas egy dátumot és időt, majd billentyűlenyomásonként az 1 másodperccel megnövelt értéket írja ki, mindaddig, amíg a V billentyűt nem nyomjuk le.
Példa:
KIMENET 1999. január 31. vasárnap 23 óra 59 perc 58 másodperc
1999. január 31. vasárnap 23 óra 59 perc 59 másodperc
1999. február 1. hétfő 0 óra 0 perc 0 másodperc
1999. február 1. hétfő 0 óra 0 perc 1 másodperc
...
3. feladat: Mozijegyek (31 pont)
A piripócsi általános iskolában M (1<=M<=20) osztály van. Az iskola kapott N (1<=N<=200) mozijegyet, amelyet igazságosan szeretnének elosztani az osztályok között. Teljesen igazságos akkor lenne az elosztás, ha minden osztály N*osztálylétszám/iskolalétszám darab jegyet kapna. Ez azonban csak akkor lenne lehetséges, ha az összes így kiszámolt érték egész szám lenne. Ha törtértéket kapunk, akkor azt helyettesíteni kell valamelyik szomszédos egész számmal. Ekkor azt a jegyelosztást tekintjük igazságosnak, ahol az osztályonkénti jegyek száma az előző képlet által kiszámolt értéktől a lehető legkevesebbel tér el.Feladat:
Készíts programot, amely beolvassa N és M értékét, majd pedig az M darab osztálylétszámot, s ezek alapján kiírja a képernyőre, hogy az egyes osztályok az igazságos jegyelosztás szerint hány mozijegyet kapnak!
Példa:
BEMENET KIMENET M=4, N=20
1. osztálylétszám=20
2. osztálylétszám=25
3. osztálylétszám=16
4. osztálylétszám=171. osztály: 5
2. osztály: 6
3. osztály: 5
4. osztály: 4