Petri gráf vizsgálata:
A Petri-gráf olyan hálózat, amely csomópontokból, átmenetekből és ezeket összekötő nyilakból áll. A csomópontokban (jelölésük: doboz) lehetnek úgynevezett bigyók (jelölésük: o), tetszőleges számban. A csomópontokból nyilak indulnak ki, amelyek átmenetekhez (jelölésük: dupla vonal) vezetnek. Az átmenetekből újabb nyilak indulnak ki, amelyek csomópontokba vezetnek stb. A hálózat működése a következő:
Egy átmenet aktivizálódásának az a feltétele, hogy az őt közvetlenül megelőző csomópontokban legyen bigyó. Ha az átmenet aktivizálódik, minden befelé vezető nyílon elszív egy-egy bigyót a szomszédos csomópontokból, majd a belőle kivezető nyilakon (a számuk eltérhet a befelé mutató nyilak számától) elküld egy-egy bigyót az őt követő csomópontokba. Az átmenetekben a bigyók száma változhat: ha a bejövő nyilak vannak többen, a felesleges bigyók eltűnnek; ha a kifelé vezető nyilak száma a nagyobb, új bigyók keletkeznek. Ha egyidejűleg több átmenet is aktivizálódhat, azaz versenyhelyzet alakul ki, akkor véletlenszerűen egy átmenet aktivizálódik közülük.
Ha a hálózat kezdőállapotát (azaz a bigyók kezdeti eloszlását) ismerjük, meghatározhatjuk azokat az állapotsorozatokat, amelyek a hálózat működését jellemzik. (Több ilyen sorozat is lehet, hiszen a versenyhelyzetben lévő átmenetek véletlenszerűen aktivizálódnak.)
Egy adott állapotból egy másik állapot elérhető, ha van olyan átmenet-aktivizálási sorrend, amelynek eredményeképpen a másik állapot bekövetkezik.
Előfordulhat olyan állapot, amelyben egyetlen átmenet sem aktivizálható. Ekkor a hálózat holtpontba került.
A hálózat ciklusba esett, ha
A program szerkezetére, olvashatóságára, áttekinthetőségére maximum
20 pont kapható.
1. példa:
|
|
2. példa:
|
|
3. példa: (kielégíti az 1. részfeladat feltételeit)
Feltéve, hogy kezdetben az "1" csomópontban vagy egy bigyó, az "a" vagy a "b" átmenet aktivizálódhat (versenyhelyzet). Ha az egyik aktivizálódik, akkor a másik már nem tud, tehát egy bigyó kerül az "2" vagy a "3" csomópontba. Így vagy a "c" vagy a "d" átmenet válhat aktívvá a következő lépésben. A "c" vagy a "d" aktivizálódása visszaviszi a bigyót az "1" csomópontba, és minden kezdődik elölről. A "4" és az "5" csomópontokban a bigyók csak gyűlnek-gyűlnek, és azt számlálják, hogy hányszor volt aktív az "a", illetve a "b" átmenet.